Az államtitkár a Bukarestben szervezett egyik konferencián elmondta, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) is tárgyaltak már az esetleges járulékemelésről, de konkrét döntés nem született. Az államtitkár szerint az IMF indokoltnak és szükségesnek tartotta az emelést.
Az egészségügyi minisztérium szinte azonnal cáfolta az államtitkár állítását. Egy közleményt bocsátott ki, amelyben Nicolae Banicioiu egészségügyi miniszter leszögezte: a szaktárca nem tárgyalt az IMF-fel és más nemzetközi szervezetekkel az egészségügyi járulék esetleges emeléséről. Hozzátette: a kormány sem tűzte napirendre ezt a kérdést. Banicioiu rámutatott: sem az idén, sem a következő években nem emelik a járulékot.
Az egészségügyi járulék esetleges emeléséről szóló államtitkári nyilatkozat azért kényes a kormány számára, mert Bukarestben a novemberi államelnök-választás tükrében éppen vita van arról, hogy a munkáltatói nyugdíjjárulék 5 százalékos csökkentését elbírja-e a költségvetés. A kormány csökkentési szándékát ellenzi Traian Basescu államfő, aki visszaküldte a parlamentnek az erről elfogadott törvényt. Basescu szerint a nyugdíjjárulék csökkentése adóemelést vonhat maga után.
Országunkban 2008-ban mérsékelték 14 százalékról 10,7 százalékra az egészségügyi járulékot, amelyből 5,5 százalékot a biztosított, 5,2 százalékot a munkáltató fizet. A 2008-as csökkentést követően 2011-ben a kormány járulékkötelessé tette mintegy 2 millió nyugdíjas öregségi járandóságát.
Ami biztos, Romániában a társadalombiztosítási költségvetés deficites, mert csak 4,4 dolgozó jut 5,1 millió nyugdíjasra.